Pomerne veľa zjednodušené chápanie Slovákov

Autor: Jiří Gregar | 9.2.2013 o 8:01 | Karma článku: 4,65 | Prečítané:  1132x

Seriál Českej televízie Vyprávěj (,Rozprávaj') mňa osobne vyvedie vždy zo stresov, pozerám sa iba na notebooke (mám stratu dajaký ten týždeň)...

Neviem, či seriál poznáte.

Má už veľa cien, ktoré pozbieral, taktiež v Monte Carlu. Nezanedbateľnú časť obsadení sú Slovenky a Slováci, nezanedbateľná je slovenčina, spisovná slovenčina. No isté veci sú v seriáli čudné. Nemyslím na to, že Eva sa opäť vracia k slovenčine, keď je namosúrená, to je samozrejmé prenikanie citovej stránky do komunikácie.

Slovensko je tu snáď iba akási Krásna Lúčka pri Žiline. Pred revolúciou dedina, ktorá bola nakrúcaná v severných Čechách, bola poľnohospodárska, všeci viac-menej poľovali, neprestajne pili slivovicu... Domnievam sa, že tvorcovia mohli do väčšej miery zobraziť složitosť slovenskej duše. Bratislava iba vo zmienkach, objavia sa Tatry, zdanlivo patriarchálny pán Martinák... Slovenka hraje Češku (Alžbeta Stanková). Viem, pán Brzobohatý, od nedávna mŕtvy, sa narodil na Slovensku. Zaznieva slovenčina komentárov, aj v podaní Gustáva H. Pestrosť slovenského v seriáli by azda mohla byť ešte väčšia. A popis vzťahov... No to ešte len príde, sledujem teraz ty diely medzi III. a IV.

A dosť sa tam fajčí.

Možnosť nájsť diely je na webe.

Viac má pro mňa kladov, aj si poplačem. Montekovia a Kapuleti sme aj my dvaja národy, vy ste Júlie:). Neberte doslovne poslednúu vetu: ,,Protivy se přitahují."

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Slobodné a rozvedené matky sú moderné vdovy, tvrdia Kotlebovci

Kotlebovci cielia na zraniteľné skupiny s najväčšími finančnými problémami.


Už ste čítali?